Podnikání

Jak podnikat na cestách

Stali jste se freelancerem, neboli osobou, co podniká tzv. na volné noze. Zároveň chcete svoji práci propojit s možností svobodně cestovat. Ostatně to byl jeden z hlavních důvodů, proč jste se do těchto neznámých vod podnikání vydali.

V dnešním článku přinášíme několik rad, jak propojit podnikání s cestováním tak, abyste zbytečně neztráceli své obchodní příležitosti a přitom neseděli doma.

1.       V cizině pobývejte delší dobu
Nepřejíždějte z místa na místo. Vyhlídněte si dopředu ubytování a zůstaňte zde alespoň tři týdny, abyste zvládli navštívit zajímavé památky, přesto se ale v určitých hodinách (pravděpodobně ranních či večerních) mohli věnovat svému podnikatelskému záměru.

2.       Investujte do kvality
Pravděpodobně ke své práci potřebujete počítač a občasné připojení k internetu. I když jste na začátku, neváhejte investovat do opravdové kvality mezi laptopy. Vyplatí se mít zařízení, které vydrží delší dobu bez nabíjení a je odolné vůči nárazům. Nikdy nevíte, zda nebudete řešit zakázky z letiště nebo při přejezdu mezi dvěma městy – vlakem, autobusem. Využívat budete každé volné chvíle.

3.       Pojistěte se
Myslete na cestovní pojištění. Sjednávejte ho zavčas a online. Pojištění až v cizině nabývá platnosti až po 7 dnech od pojištění. Pokud vyjíždíte do ciziny na dobu delší 6 měsíců, můžete se od zdravotního pojištění v ČR odhlásit. Naopak, jako občan České republiky máte povinnost být přihlášen k pojištění v některé zemi na světě. Pohlídejte si veškeré dokumenty, zejména formulář E104, až se budete vracet zpátky domů.
Nezapomeňte ani na další pojistky – za zavazadla, zodpovědnosti, aj.

4.       Dopředu si vše s klienty vyjasněte
Vždy informujte své zákazníky, že pracujete remotely, tj. vzdáleně. Bylo by nemilé, kdybyste ztratili zákazníka jen proto, že očekával přímý kontakt a vy se zrovna pohybujete na druhé straně zeměkoule. Nezapomeňte si na sluchátka a mikrofon, ať můžete volat s celým světem.

Mohlo by se vám také líbit...