Zvířata

Fata Morgana není jen přelud

Ten, kdo má rád přírodu a rád se dozvídá nové věci, určitě navštěvuje různé výstavy, zoologické zahrady nebo botanické zahrady. V České republice je těchto možností velmi mnoho. Jedním z tipů, jak strávit krásný den a něco nového se dozvědět, je návštěva tropického skleníku Fata Morgana, který se nachází v pražské Troji.
·        Tropický skleník je mimo hlavní areál botanické zahrady.
·        Jeho rozloha je neuvěřitelná.
·        Expoziční plocha zabírá místo o tisíci sedmi stech padesáti metrech čtverečních.

Interiér se rozděluje do tří výstavních částí, které mají rozdílnou teplotu a vlhkost vzduchu.Postupně tak můžete poznávat rostliny tropického i subtropického klimatického pásma.

Největší noční motýl

V botanické zahradě Fata Morgana není ovšem jen flóra. Mají tu jeden zajímavý unikát. Expozici motýlů. A to ne těch, kteří jsou špendlíčkem připíchnuti na nějakou podložku. Je to expozice živých motýlů, kteří si tu žijí jako doma. Nejúžasnějším z nich je Attacus atlas, motýl s největší plochou křídel. Některé samice se mohou pochlubit až třiceticentimetrovou velikostí. Tento noční motýl je doma v jihovýchodních tropických pralesích Asie.
Vyskytuje se
–         v Číně
–         v Malajsii
–         na Srí Lance
–         v Indii
–         v Indonésii.

Motýli bez sosáku

Na špičkách předních křídel má zajímavou kresbu, která připomíná hlavu hada. Toto výstražné znamení ho chrání před predátory. Příroda mu dala krásu, prvenství ve velikosti, ale v něčem mu velmi uškodila. Tento motýl žije maximálně pět dní.

o   Nejdelší období jeho života je fáze housenky. Tou je dva měsíce. A pěkně dlouhou. Měří přes deset centimetrů.
o   Pak se zakuklí a opět má měsíc k dobru.

Jako motýl není schopen přijímat potravu, a tak žije ze zásob, které si vytvořil jako housenka.Jeho příbuzní, kteří žijí volně i na našem území, jsou na tom podobně. Motýli z čeledi martináčovitých mají zakrnělý sosák, a tak se všichni dožívají maximálně několika dnů.

Mohlo by se vám také líbit...