Klokani jsou velmi rozsáhlá čeleď vačnatců. Jsou druhou nejobsáhlejší čeledí tohoto nadřádu. Jedná se o 54 druhů zvířat. Často jsou zaměňováni s klokánkovitými, kterým se svým vzhledem velice podobají.  Dosahují značných rozměrů. Jsou převážně býložravci. Dělí se na pozemní a stromové druhy. Stromoví klokani nemají zadní končetiny tak dlouhé.

Stavba těla
Klokani jsou poměrně velcí vačnatci. Mezi jednotlivými druhy však panují značné rozdíly. Mohou se tak z váhy necelého kilogramu dostat téměř ke 100 kilogramům. Mají drobnou a značně protáhlou hlavu s dlouhýma ušima, které jim pomáhají snižovat tělesnou teplotu. Mají také značně velké oči. Na každé straně lebky mají čtyři páry stoliček.

Přední zuby se často opotřebují, ovšem klokanům dorůstají nové a to až do vyčerpání posledního páru – to však neplatí pro klokany rudé. Ti mají neomezený počet sad zubů. Krk je krátký. Přední končetiny jsou poněkud zakrnělé. Tělo je protáhlé s velmi pružnou páteří.

Jsou typicky prohnutí a vyhrbení. Nejmasivnější jsou zadní končetiny. Jsou velmi silné, se silnými kostmi. Klouby jsou velké a odolné. Tlapy s čtyřmi až pěti prsty jsou protáhlé a úzké. K odrážení používají zejména čtvrtý a pátý prst. Třetí a druhý prst jsou naopak srostlé dohromady. Palec obvykle klokani nemají, může ale být pouze zakrnělý. Jsou to ploskochodci. Ocas je silný a robustní. Slouží k udržování rovnováhy během obvyklého skákání.

Život
Klokani se dožívají průměrně deseti až dvaceti let. Mohou se však dožít i vyššího věku. Jsou to býložravci. Jedí trávu, výhonky, listí, kapradiny a případně také i lesní plody. Do svého jídelníčku si mohou stejně jako jiní vačnatci zařadit i jedovaté rostliny.

Mláďata se rodí po zhruba čtyřiceti dnech březosti nevyvinutá. Jsou holá a slepá bez pořádně vyvinuté anatomie svalů a kostí. Ve vaku jsou asi sedm měsíců. Poté začnou vykukovat a poté i vylézat ven. Poblíž matky se drží do dvou let svého života. Klokani se pohybují charakteristickým skákáním. Tento způsob pohybu je mnohem efektivnější než lidský či koňský běh.

Mohlo by se vám také líbit...