Zvířata

Potkali jste medvěda?

Jestliže rádi cestujete po světě, může se Vám stát, že se setkání s některými zvířaty nevyhnete. Co dělat v případě, že už není kam uniknout? Například takové setkání s medvědem. Nemusíte jezdit ani moc daleko a můžete ho spatřit v životní velikosti. Na Slovensku to není nijak výjimečné. Jestliže tušíte, že jdete oblastí, ve které se může medvěd vyskytnout, dejte mu šanci, aby mohl včas prchnout. Ani on se s Vámi totiž nechce setkat. Je tedy dobré být hlučným, aby nebyl medvěd překvapený.
medvěd na kameni

§  Pokud už se stalo to, že si stojíte tváří v tvář, nemusíte ještě v duchu odkazovat zoufale majetek příbuzným.
§  Dejte ruce nad hlavu, abyste se zdáli co nejvyššími a něco medvídkovi vyprávějte.
§  Mezitím pomalu couvejte a hlavně neutíkejte.

Do divočiny jen s odvahou

Někdy se může stát, že stojíte proti medvědovi, který žádnou z předešlých rad nezná, a tak Vás přeci jen bude chtít napadnout. Vyhodnoťte situaci a zařiďte se podle jedné ze tří následujících rad.
1)      Vylezte co nejvýše na strom.Je pravda, že on to umí také, ale tam se nebude cítit ohrožen a nezaútočí na Vás.
2)      Zaujměte pozici mrtvého brouka– jestliže budete bez známek života, možná ho přestanete bavit.
3)      Zahajte protiútok s co největším křikem – toto opatření může zahnat medvěda na útěk. Třeba si začne myslet, že Vy jste silnější.
indický lev
Jestliže se rozhodnete zavítat na africké safari, budete pravděpodobně konfrontaci s medvědem ušetřeni. Můžete pro změnu potkat lva. A to také není úplně bezpečné. Nejlepší je, nechodit nikam osamoceně. Čím větší skupina, tím lépe. K napadení může dojít především v období páření a v období, kdy má lvice mláďata. Dospělo to tak daleko a Vy se díváte lvici zblízka do očí? Vzpomeňte si na medvěda. Ruce nahoru a křičte, dokud Vám hlasivky neodejdou. A hlavně – pamatujte, že nejste Forrest Gamp. Vy rozhodně neutíkejte! 

Mohlo by se vám také líbit...