Sport

Jak se vybavit na vodu?

Na vodu můžete vyrazit, pokud vlastníte či si půjčíte jedno z těchto plavidel: kánoi, kajak či raft. Kánoe i kajaky se dělají jednomístné či dvoumístné, rafty jsou ideální pro početnější skupinu vodáků, která chce být po celou dobu takzvaně na jedné lodi. Vodáctví patří mezi aktivity, které dokážou lidi sdružovat. Už jen vodácký pozdrav „ahoj“, má své kouzlo, které pomáhá překonávat první ostych před cizími. Navíc na vodě nepoznáte, zda pádlo drží zedník, učitelka či ředitel banky. Všichni jsou si na vodě rovni a všichni si budou s největší pravděpodobností kromě skvělých zážitků odvážet také několik štípanců od komárů a mušek, spálená záda a nohy od slunce, namožené svaly na rukách a chuť si tento zážitek dopřát co nejdříve zase.
olavba na raftu

Základní vybavení na vodu

Mezi základní vybavení patří neopren. Je dobré, vzít si pod něj termo prádlo s dlouhým rukávem. Samozřejmě si neopren můžete opatřit v půjčovně. K nezaplacení je také igelitový pytel na uschování mokrých věcí. Počítejte s tím, že noci mohou být chladnější, proto nezapomeňte přibalit nějaké teplejší oblečení. Pokud je předpověď počasí opravdu příznivá, nezapomeňte plavky. Na spaní budete dále potřebovat kromě stanu, spací pytel a ideálně nafukovací karimatku, která je dobře skladná.
žena v kanoi
Při balení myslete na to, že je dobré mít zavazadla co nejlehčí. Věci uložte do pevných uzavíratelných tašek. V případě klasického sjezdu s plnou vlastní výbavou je třeba zavazadlo do lodi opravdu minimalizovat. Pokud máte štěstí, že někdo s Vámi trasu absolvuje autem a převáží Vám výbavu, můžete se trošku více rozšoupnout, ale ani kufr auta není nafukovací. Klasický lodní pytel je dnes často nahrazován barely z plastu. Každopádně zavazadlo vezené na lodi musí dobře plavat a musí být nepropustné! A perlička na závěr. Vodácké pravidlo zní, že správný vodák má nejméně 33 věcí, mezi nimiž nechybí vývrtka a karty. Proč asi?

Mohlo by se vám také líbit...