Sport

Smrtelná bojová umění

Každé bojové umění má svůj styl nebo jednotlivé kombinace stylů. Naučit se některý z nich je dobré například proto, že vám může pomoci zachránit život. Umět porazit soupeře holýma rukama, pokud vás někde přepadne na ulici, je velká výhoda. Některá jsou ale obzvláště nebezpečná a můžou být až smrtelná.

SAMBO
Sambo (Samozaštita bez oružija) je ruské bojové umění beze zbraně, které vzniklo v roce 1917, kdy ruští válečníci vynalezli lepší způsob, jak porazit své protivníky. Jeho prvky vychází z řeckořímského zápasu. Využívá nejen mnoha technik hodů, znehybnění, zámků a klinčů, které jsou soustředěny převážně na nohy, ale také principů boje na zemi. Tato kombinace faktorů boje je velmi oblíbená mezi ruskými zápasníky. Sambo je nejen sport, ale především efektivní sebeobrana pro policii a armádu.

ESKRIMA
Eskrima je starověké bojové umění původem z Filipín, při němž se pomocí dřevěných hůlek srazí soupeř k zemi. Nižší společenské vrstvy ho bezpečně maskovaly do podoby tance. Dnes se za eskrimou skrývá celá řadu bleskově rychlých úderů, háků, znehybnění a odzbrojovacích pohybů s pomocí použití tyčí, nožů, mečů nebo jen holých rukou. Nedostatek zbraní by vás však nemělo omezit ve schopnosti se ubránit.

MUAY THAI
Tento thajský box je národním sportem a součást thajského kulturního dědictví. Používají se samostatné končetiny, z nichž každá představuje symbol válečné zbraně. Ruce nahrazují dýky nebo meče, loket kladivo, nohy a kolena zase hole a sekery. Předloktí a holeně zastupují štíty. Celé tělo tedy funguje jako jedna komplexní bojová jednotka. Tento box není jen sport s rukavicemi, je to druh umění, pomocí kterého dokážete zabít.

KRAV MAGA
V hebrejštině znamená Krav Maga kontaktní boj. Je to nejúčinnější sebeobranný systém, který v roce 1930 vynalezl československý Žid Imrich Lichtenfeld  jako ochranu židovského ghetta před fašisty. Je to boj muže proti muži, a žádná sportovní varianta vlastně neexistuje. Tento systém efektivní sebeobrany kombinuje styly juda, aikida, boxu, zápasení i pouličního boje. Má jediné pravidlo, a tím je vyřazení protivníka z boje rychle a efektivně. Holýma rukama odzbrojíte soupeře a ještě ho dorazíte zemi. Krav Maga dokáže být opravdu brutální.

Mohlo by se vám také líbit...