Ekonomika

Úmor

Velká spousta lidí si plete, co je to vlastně úmor a úrok. Obojí možná některým může znít podobně, ale jedná se o něco, co je naprosto odlišné. Jestliže mají něco společného, pak je to to, že se jedná o složky splátky, která je anuitní. Jestliže máte nějakou půjčku, nebo si ji máte v plánu vzít, pak se s těmito termíny chtě, nechtě setkáte. Je tedy dopředu lepší vědět, o co se vlastně jedná.
Úrok bychom mohli zkráceně definovat jako cenu banky za danou službu. Úmor Nebankovnihypoteky bychom mohli definovat jako částky, o které se snižuje náš dluh.

prázdná peněženka

Je potřeba dopředu počítat s tím, že v prvních letech převládají spíše úroky, takže snižování dluhu vám může připadat velmi pomalé.
Poměr těchto složek se ale liší a to u každé půjčky ale i hypotéky. Vždy záleží na úrokové sazbě, se kterou byste měli být dopředu obeznámeni.
Je potřeba myslet i na to, že čím dříve dluh splatíte, tím lépe, protože čím déle splácíte, tím se zvyšuje podíl úroků, které platíte.
Pokud navíc roste úroková sazba, roste také podíl úroků, které jsou vámi placeny. Každý se tedy snaží o to, aby získal, co nejnižší úroky jen půjde.
Je dobré vědět, že na začátku je sice úroková složka nejvyšší, ale s každou další splátkou, která se uskuteční, klesá.

prázdné kapsy

U anuitního splácení platí, že výše splátky je stále stejná, což znamená, že po celou dobu budete platit stále stejnou částku. Jediné, co se tedy bude měnit, bude úroková a úmorová složka. Úroková se bude snižovat a úmorová naopak zvyšovat.
Při poslední splátce se navíc setkáte s tím, že úroková složka bude minimální. Celá splátka je navíc použita na umoření částky, která byla dlužná.
Pokud byste se chtěli o anuitní splátce dozvědět ještě více informací, pak rozhodně neváhejte využít všech možností internetu, kde snadno dohledáte vše, co byste ještě potřebovali vědět. Využít služeb internetu rozhodně není nic těžkého.

Mohlo by se vám také líbit...