Www

Www stránky způsobují nedostatek sociálních dovedností


Svět našich rodičů

Při pohledu dnešní doby měli naši rodiče oproti dnešní mladé generaci nesrovnatelně bohatší život.Sice se všude mluví o možnostech cestování, učíme se jazyky, ale ve skutečnosti, jak dokázaly mnohé studie, tráví dnešní mladí lidé několik hodin denně na www stránkách imitujících sociální kontakt. Jsou v kontaktu se všemi svými známými a spolužáky, aniž by musely vyjít z domu.

Namísto procházky v přírodě takzvaně „lajkují“ fotky svých známých, kteří měli tu odvahu a vydali se do lesa. Večer nejdou do kina, ale přínosnější jim přijde podívat se na několik takzvaných „vlogů“, které pojednávají o životě někoho jiného. Výsledkem je, že namísto vlastních aktivit a vlastní tvorby jen napodobují několik dalších jedinců, ale to podstatné jako sdílení zážitků se skutečnými lidmi jim uniká.

Falešní přátelé/uživatelé www stránek

Dnešní široká nabídka nejrůznějších www stránek umožňuje virtuální zážitky od krmení rybiček až po realitu se dotýkající nakupování.A kde jinde sdílet své zážitky z virtuálního „života“ než opět na www stránkách. Lidé se tak dnes dostávají do bludného kruhu, z něhož se nemohou vymanit. A protože dnes není těžké vytvořit si na internetu identitu osoby s libovolným pohlavím či věkem, často ani nevíme, kdo oni domnělí přátelé jsou.

Několik anket, které proběhly v minulých letech, potvrdily, že většina lidí středoškolského a vysokoškolského věku, která používá www stránky především ke komunikaci s dalšími lidmi, označuje tyto lidi za přátele.Často se však jedná o další uživatele, které nikdy neviděli osobně. Nemaje však dostatek zkušeností z reálných sociálních situací, přisuzují těmto uživatelům význam skutečných přátel.

Na otázky týkající se přátel ve skutečném životě, ne jen tom virtuálním, mnozí z nich odpovídali velice zdráhavě a uvedené odpovědi se pohybovaly v nesrovnatelně nižních číslech než u otázek na přátele z www stránek.

Po studiu budou mít mnozí z takto žijících studentů problémy s hledáním zaměstnání. Stane se pro ně problémem komunikace na pohovorech, v novém kolektivu a při pracovních povinnostech. Nedostatek socializace a množství času stráveného u počítače jim nedovolí vést plnohodnotný dospělý život.

Mohlo by se vám také líbit...