Bydlení

Kuchyně včera, dnes a zítra

 
Včera
Mnozí z nás mají ještě v živé paměti kuchyně našich babiček. Velká místnost vonící vždy nějakou dobrotou a prostoupená úsměvem bodré hospodyně. Kuchyně kdysi sloužily nejen k vaření, ale bývaly centrem domácnosti, kde se rodina scházela u jídelního stolu k jídlu nebo jen tak, popovídat si a probrat radosti i starosti. Tato místnost v dřívějších dobách neznala elektronické spotřebiče ani všemožné vymoženosti ulehčující práci hospodyňce.

Středobodem byla velká kredenc, která nahrazovala dnešní kuchyňskou linku. Myčku tehdy neznali, jedinou myčkou byly ruce hospodyně. Tehdy se mylo v zasouvacím mycím stole většinou o dvou dřezech. I to byla tehdy vymoženost, protože špinavé nádobí se dalo ukrýt do dřezů před zraky ostatních.

Jídelní stůl býval velký a sloužil nejen ke stolování, ale nahrazoval pracovní plochu, kde se válelo těsto, připravovalo maso a dělalo vše, co je při vaření třeba. Kachlový nebo později plechový sporák sloužil nejen k vaření, ale zastával i dnešní funkci bojleru. Sporák měl totiž velkou nádobu, která se nazývala kamnovec a v té se neustále hřála voda, která byla k disposici pro další domácí práce. V této atmosféře se scházívali všichni členové rodiny a zde kvetlo rodinné štěstí.
 
Dnes
Dnešní kuchyněse od království našich babiček dost liší. Prostor vyhrazený pro kuchyni nebývá příliš velká místnost, někdy se dokonce omezuje jen na kuchyňský kout. Kuchyně již není středem domácnosti, ale většinou pouze dílna, kde připravujeme pokrmy. Jídelní stůl se přesunul do obývacího pokoje nebo jde-li o větší byt, do jídelny. Kuchyně dneška je plná moderních přístrojů. Nechybí zde lednice ani mrazák, kávovary, mikrovlnné trouby, myčky nádobí a další vymoženosti. Často však chybí to hlavní. Je to všeobjímající atmosféra ze života našich babiček a prababiček, kdy bylo dobré jídlo součástí sounáležitosti rodiny a kdy hospodyně zvládla nejen připravit dobré jídlo, ale ještě vyslechnout členy rodiny a jejich starosti.
 
Zítra
Jaké budou naše kuchyně budoucnosti? Snad budou ve stylu kosmického typu, kdy budeme ovládat vše jen tlačítky a všechny funkce patřící do kuchyně budeme programovat dopředu. Naše úloha bude ve formě člověka ovládající počítač. Ale naopak, možná, že se lidstvo začne vracet ke svým předkům, opustí sterilní prostory z nerezu a pochopí, že kuchyně našich babiček měly v sobě víc, než jen prostor pro přípravu jídla. Pochopí, že sounáležitost rodiny je víc než kuchyně v nejmodernějším provedení. Je to otázka dalších generací, jak přistoupí ke svým problémům a ke vztahu k rodině.

Mohlo by se vám také líbit...