Ekonomika

Když změny v zákoně dopadají na zaměstnavatele a jeho ekonomiku

Zetor za celý rok 2018 musel provést změny ve vývoji, tedy se tři čtvrtě roku nemohlo pořádně vyrábět, a tedy ani prodávat tak, jak je ve zvyku. Vlivem těchto obtíží musí Zetor v průběhu prvního čtvrtletí roku 2019 propustit na 260 svých zaměstnanců, tedy propustit 40 procent lidí ze svých řad.
Implementace inovací dle nových předpisů se nakonec povedla, ale vedla k tomu, že jednotlivé stroje vyjdou zhruba o čtvrtinu dráž. Dle obchodního a finančního ředitele firmy Zetor Tractors se dá předpokládat, že zvýšení cen bude mezi patnácti a třiceti procenty z dřívějších cen a dotknou se nejen velkých, ale právě i malých traktorů.
zisky na burze
Není to první nepříznivá situace v posledních letech, která nyní zasáhla Zetor, protože již v roce 2016 se firma potýkala s problémy. V tomto roce totiž měl Zetor nejhorší prodeje za posledních deset let, a to dokonce i nižší než v době ekonomické krize, tedy v roce 2008. Samozřejmě mezi další špatné roky se tak přidal rok 2018, který právě skončil. Výnosy spolčenosti klesly o 263 milionů korun, tedy oproti předchozímu roku klesly i prodeje, a to o 379 kusů za tento rok proti předchozímu.
Dobrá situace v nabídce práce
Díky rekordně nízké nezaměstnanosti se dá předpokládat, že velká řádka propuštěných zaměstnanců se neocitne na dlouhou dobu na úřadě práce, ale dále si bez problémů najde práci novou. V Jihomoravském kraji je v nabídce tisíce pracovních pozic pro kvalifikované pracovníky.
nohy bezdomovce
Jak z toho ven
Firma kromě propouštění zaměstnanců samozřejmě činí i další kroky k tomu, aby situaci ve firmě stabilizovala. Musí vyjednávat s partnery o cenách jednotlivých komponentů, aby ceny strojů dále nerostly a musí uklidnit svoje stávající partnery právě inovacemi a jejich výrobou.
Největší finanční pomoc však aktuálně dodá vlastnický holding HTC Investments, který významnou ekonomickou injekcí podpoří pokračování ve změnách a modernizaci, která musela být provedena ve vývoji i ve výrobě a pomůže tak dosáhnout na další inovace, které dle legislativy přijdou následně v platnost.
 

Mohlo by se vám také líbit...