Sport

Není to poblázněnost


„Nebuď blázen a ještě spi.“ „Podívej se z okna, vždyť prší.“ „Ty za ty závody ještě platíš?“ „Proboha, vždyť už máš doma aspoň troje běžecké legíny, tak proč chceš kupovat další?“

Také vaše okolí reaguje nechápavě na vaši běžeckou zálibu. Nebo spíše řekneme na váš běžecký životní styl. Nic si z toho nedělejte, běh skutečně v České republice zažívá nebývalou renesanci. Neběhají už jenom sportovci pro udržení si kondice při jejich hlavním sportu. Na startech závodů potkáváme početnou skupinu nadšenců, tzv. hobíků.


Během k hubnutí

Ruku na srdce. Kdo z nás, a hlavně tedy žen, nezačal běhat hlavně pro shození pár kilogramů. Ano, správně zvolený běh patří ke sportům, které nám mohou pomoci upravit váhu. Slovo MOHOU zde píšeme záměrně, neboť je potřeba brát na zřetel několik faktorů:

·         Je důležité zvolit správné tempo. Rychlost ovlivňuje, jestli se ještě pohybujeme v aerobním (hubnoucím) nebo anaerobním (kondičním) pásmu. Jak ho poznáme? Pokud jste schopni při běhu konverzovat se spoluběžcem, pak jste v hubnoucím pásmu.

·         Jídlo. Je zřejmé, že s přidanou fyzickou zátěží vaše tělo začne lačnit po větším příjmu. Pokud si nedáte pozor, může se vám stát, že přijmete více, než kolik jste během ve skutečnosti vydali. A to nemluvíme o problematice, jaké potraviny a kdy si je dopřáváte. Něco jiného se jí před tréninkem a něco po tréninku.

·         Vaše zdravotní kondice. Každý z nás je jiný a originální. Každé tělo reaguje jinak na vnější podněty. Každý z nás je jiný somatický typ a má jinak rychlý metabolismus. Hodně věcí se dá změřit u sportovních lékařů a s informacemi dále pracovat.

Jaký je tedyzávěr? Pokud běh milujete, pak pro škarohlídy v okolí nepřestávejte. Běh má skutečně blahý vliv na vaše tělo. Nemusí to být nutně hubnutí. Ale už jen to, že strávíte část dne na čerstvém vzduchu, pomáhá restartovat vaše myšlení a vyplavit endorfiny do těla. Navíc běžci jsou skvělá komunita lidí. Neváhejte se porozhlédnout ve vašem okolí po nějaké hobby trénovací skupině a přidejte se k nim na výběhy. Poznáte nová místa a nové kamarády. A mnohdy na celý život.

Mohlo by se vám také líbit...