Sport

Maraton jako sen mnoha běžců – základní kameny přípravy

Běhání každoročně pohltí spoustu nových lidí. Většinou začínáme pouze ze zdravotních nebo obecně kondičních důvodů. Později, pokud u něj vydržíme delší dobu, začínají narůstat i závodní ambice. Chuť otestovat svoje hranice. Ochutnat ovoce, které nám náročné běhy připravily.
Závodit se samozřejmě dá ve spoustě kategorií, disciplín. Jenže žádná s nich neoplývá takovým věhlasem jako maratonské závody. Maraton je královskou disciplínou, je to (pomineme-li milovníky opravdových extrémů jako Iron man apod.) test nejen fyzických schopností, ale také síly naší vůle. „Pětku“ či „desítku“ může uběhnout víceméně každý bez tréninku. Maraton ne, ten nepřipravené „sežere“.
závodníci maratonu
Jak se tedy připravit?Vypisovat přímo tréninkový plán nemá smysl, neboť vy, čtenáři, se každý nacházíte na jiné úrovni. Jiný trénink nasadí začátečník, pokročilý i závodník. Existují ale obecně platné zásady a funkční metody, které můžete (možná spíše musíte) do plánu zahrnout.
Mezi základní, začátečnické chcete-li, patří trénink vytrvalosti stylem chůze-běh-chůze. Máte naběháno pouze 10 km a nemůžete za nic na světě přidat další? Uběhněte svojí desítku a dalších třeba 5 km střídejte pravidelně lehký klus a chůzi. Postupně úseky chůze zkracujte a po čase kilometráž běhu poroste.
Nepřetěžujte se!Zátěž (vzdálenost či tempo) přidávejte postupně. Nechtě tělu čas a prostor zvyknout si. Jinak hrozí přetrénování, zranění, demotivace.
Napodobujte podmínky závodu!Pokuste se sem tam trénovat ve stejný čas, kdy závod bude začínat. Pokud běžíte maraton ve členitém terénu, přizpůsobte tomu i své tréninky.
kameraman na závodech
Zbavte se přebytečných kilogramů.Čím méně vážíte, tím více si můžete naložit, protože tělu zbyde ta energie, která musela vláčet kila navíc.
Před velkým dnem si vyzkoušejte uběhnout jiné závody. Volte kratší délku (ani v tréninku neběhejte často celou maratonskou vzdálenost). Poznáte tak atmosféru, která podpoří váš výkon. Budete vědět, jak to chodí, takže před startem závodu nebudete zbytečně ještě více ve stresu.
Tyto obecné rady jsou samozřejmě velmi zevrubné. Ovšem mohou vám pomoci se komfortněji připravit na samotný vrchol vašeho běžeckého úsilí. Hodně zdaru!

Mohlo by se vám také líbit...