Příznaky
Tukový polštář, zejména v oblasti břicha, boků, hýždí a stehen.

Charakteristika
Nadměrné hromadění energetických zásob v podobě tuku v tukových tkáních těla. Rizikový faktor řady nemocí.

jahoda

Příčiny
Většinou kombinované, jen v malém počtu případů jednoznačné, např. hormonální onemocnění. Častěji však nadměrný energetický příjem – nesprávná výživa, návykové přejídání , nedostatek pohybu – nízký energetický výdej, dědičné dispozice, psychické vlivy, způsob výživy v raném dětství.

Léčení a ošetřování
Tuk se musí uvolnit z tukových buněk prostřednictvím stresových hormonů, tvořených bílkovinami. V krvi cirkulující tukové molekuly se musí dostat do mitochondrií tělesných buněk prostřednictvím karnitinu – ten je důležitý v mezibuněčné přepravě mastných kyselin.

Obezita u dětí
Stále více dětí trpí důsledkem jednostranné výživy a nedostačujícího pohybu nezdravou nadváhou až obezitou. Už v prvních letech života se vlivem genetických faktorů a osvojováním si stravovacích návyků programuje počet tukových buněk v těle. Měli bychom tedy své děti včas naučit jíst zdravě.
Obezitou postižené osoby mají kolem 20. roku věku až 3,5krát větší počet tukových buněk než štíhlí lidé. Tyto tukové buňky mohou prakticky neomezeně přijímat triglyceridy (tukové molekuly) a přitom stále víc a víc nabývají na objemu.

Léčení ovocem a zeleninou, bylinami
Rozřešení problému s tělesnou hmotností spočívá ve zlepšeném vstřebávání bílkovin. V tom pomáhají přírodní lecitiny, zvlášť bohatě obsažené v sóje a jejích výrobcích – např. tofu, také všechna semena – např. slunečnicová, anebo semena jitrocele, známá pod jménem psyllium, jádra a klíčky jsou bohaté na lecitin.

Lecitin ve formě fosfatidylcholinu se v těle mění na cholin (vitamín skupiny B), výrazně zvyšující tvorbu žaludečních šťáv (tím podporuje optimální předtrávení bílkovin), cholin navíc stimuluje aktivitu karnitinu – přispívá tedy k odtučňování dvojím způsobem.

hrušky

Vitamín C ve všech druzích čerstvého ovoce přispívá ke zvýšení aktivity hormonů štítné žlázy. Tukové molekuly se v mitochondriích (energetických kamnech) musí „spálit“, což se uskutečňuje mimo jiné za účasti hormonu štítné žlázy tyroxinu.

Mohlo by se vám také líbit...