Technika nás obklopuje ze všech stran a ovlivňuje nás. Od obyčejných mixerů až po počítače. Naše životy ale neovlivňuje nejen pračka, drtička odpadu či počítač, ale také internet. Když se na to podíváme zblízka a popřípadě si vezmeme lupu, zjistíme, že bez internetu by kolem nás bylo ticho. Lidé by museli chodit nakupovat ručně, museli by se tahat pro noviny, sami se zabavit a také mluvit spolu tváří v tvář. Někteří by tohle nazvali koncem světa.
„Proč si mám jít koupit tričko do kamenného obchodu, když můžu dvakrát kliknout a mám ho doma? Proč si mám jít kupovat noviny? Vždyť se všechno dočtu na internetu!“
Ve skutečnosti je pro nás internet jednodušší, pohodlnější a hlavně rychlejší cesta za tím, co chceme.
Přes internet, ale nemusíme jen věci kupovat. Můžeme si různé věci přečíst nebo taky o nich psát.
Hlavním účelem internetu je prezentovat výrobky, svoji firmu anebo sebe samu.
Jak ale na web?
„To ale musím být programátor, pokud si chci udělat web!“ To není vůbec pravda. Webové stránky má v dnešní době skoro každý. Od známých firem až po kreativní a amatérské blogaře jako jsou například mladé maminy, které se chtějí podělit o své rady či zážitky s ostatními nebo jen nadšení fanoušci známých seriálů.
Kde si takový web vytvořit? Samozřejmě, pokud chceme jen jednoduchý blog, stačí napsat do vyhledávače na Google větu: „Chci svůj blog“, kliknout na některý z odkazů, odbýt si hlavní nastavení a voila, máme blog!
Ale ti, kteří by si s tím chtěli pohrát, nahrát vlastní logo a později se i chlubit: „Hele, co jsem vytvořil/a!“, si mohou vytvořit vlastní originální webové stránky. A první krok? Najít si vhodný redakční systém!
Co to ale je? Redakční systém je pro nás hotové krabicové řešení. Stačí si jen vybrat, kterou krabici otevřeme.
Nejlepší z nejlepších!
Existují desítky redakčních systémů, ale který z nich je ten nejlepší?
Nejznámějším redakčním systémem je bezprostředně WordPress. A proč? S touto „krabicí“ se nejen snadno manipuluje, ale také má širokou škálu šablon, možnosti úpravy a také nahrávání fotek a videí je bezpečné.
Hned za WordPressem jsou systémy Joomla! a Drupal.
Krůček od cíle
Vytvoření takového webu je snadné, i když se to na první pohled vůbec nezdá.
Jak tedy na to?
1.Stavební kámen-Webhosting
Nejprve si musíme vymyslet a zvolit hosting neboli adresu našeho webu. Nejznámější a nejpoužívanějšími poskytovali jsou Endora a Webnode. Při vybírání si musíme dát velký pozor na to, jaký typ domény si volíme. Pokud nechcete za adresu vašeho webu nic platit, potom volíme domény třetího řádu.
2.Čekání, přihlašování a papírování
Když už máme vybranou originální a nepoužitou doménu webu (např. klikniname.cz), stačí jen čekat, než nám na š email odešlou přihlašovací údaje. Někdy to trvá 5 či 10 minut, někdy bohužel i celou půlhodinu.
3. Vítej webe, vítej!
Po přihlášení, stačí najet jen na ikonku Aplikace a potom už je jen na nás, kterému redakčnímu systému svěříme život našeho webu.